Rozcvička je součást tréninku

Rozcvička je součást tréninku

To ví přece každý, ale rozcvičujete se?

Během svojí aktivní sportovní kariéry, stovek návštěv posiloven a vlastně každodenní praxe jsem si všimnul jedné věci. Lidé si pomalu uvědomují, že rozcvičení je potřeba, super zjištění. Má to jen jeden háček, absolutně se na ni nesoustředí a ve výsledku, jako by nebyla, jen si sami vzpomeňte, kdy jste byli s kamarádkou, kamarádem cvičit. Úvodní část jste prokecali o počasí, kde mají slevu ....mohl bych pokračovat. Dost často si také myslíme, že rozcvička rovná se strečink, to je také omyl, je pouze její části.

Organizace a obsah rozcvičení musí být adekvátní následné pohybové aktivitě, proto je dobré věnovat pozornost segmentům těla, které se chystáte více zatěžovat, například běžecká abeceda pro běh. Různé visy, kliky, podpory, pokud se chystáte se například na silový trénink bench pressu.

Je tedy jasné, že rozcvičení není pouze párkrát protočit rukama, trupem a jdeme zvedat závaží, běhat.

Podle osobní zkušenosti kvalitní rozcvičení určí ráz, jak odtrénujete hlavní část. Proč tomu tak je? Prokrvení a prohřátí svalů vede ke snížení rizika zranění hybného aparátu, to je každému jasné. Další faktory, jako stimulace energetických systémů na vyšší metabolickou aktivitu, zvýšení dráždivosti nervových center, stimulace oběhového a respiračního systému je nutné na trénink připravit také.

Jak analogicky postupovat?

Rušná část

Pro začátek volíme aerobní činnost v délce 6-8 minut. Během pár minut dojde ke zvýšení teploty tělesného jádra a srdeční frekvence. Moje osobní zkušenost pohodový klus do prvních kapek potu na čele, je ideální forma rušné části.

Mobilizace

Mobilizace kloubů a páteře (rameno, loket, zápěstí, kyčle, koleno, kotník), zde zařazujeme rotace končetin. Provádíme pozvolné pohyby, které postupně zapojují svalové jednotky a tím upravují svalové napětí.

Strečink

Strečink dělíme na statický a dynamický. Nejprve zařadíme statický strečink, svaly se snažíme dostat do citelného tahu na zhruba 6-8 sekund. Dynamický strečink v podobě hmitů, nervosvalovou tkáň na rychlé pohyby čímž předejdete zranění.

Tonizační

Ke konci rozcvičení zařazujeme podporová a tonizační cvičení. Volíme cviky, jako výdrž v kliku, váha na jedné noze, na předloktích. Účelem této části není posilovat, ale zpevnit svaly.

 

Plynule v plném výkonu přejděte na hlavní část tréninku. Za sebe vám doporučuji brát rozcvičení jako automatickou součást tréninku, kterou provedete v plném soustředění. Budete se cítit lépe, předejdete zranění a hlavně vás rozcvičení nabudí natolik, že celým tréninkem prolétnete jako vítr.

 

Přeji příjemné trénink :)

 

Autor: Bc. et Bc. Mira Zumr

Zobrazit další / všechny články