Kofein a jeho vliv na organismus

Kofein a jeho vliv na organismus

Kdo by neznal kofein, mnozí z nás ho do těla dostávají hned časně z rána, a to v nepostradatelném hrnku kávy. Víme ale o kofeinu něco víc, než jen to, že nám dokáže pomoci, když jsme unavení, nebo nás trápí bolest hlavy?

Jak v našem těle kofein účinkuje?

Naše tělo si na kofein zvyká velice rychle, ani si nestihneme uvědomit, že už ho k našemu fungování vlastně dennodenně potřebujeme. Pokud ho nemáme dostatek, cítíme se bez energie, unaveně, nedaří se nám soustředit se, může nás bolet hlava a celkově jsme nervózní. Jakmile ho do těla dostaneme, situace se otočí. Bolest hlavy pomine, máme energii, chce se nám opět věci řešit a také se nám to daří. Náš mozek začíná pracovat mnohem intenzivněji. Kofein nám dokáže zvýšit krevní tlak i puls, podporuje produkci žaludečních kyselin a efektivněji se podlí také na využití tukových zásob.

Kofein má vliv na tak podstatné věci, ke kterým patří i to, jak spíme nebo jak se budíme. Pokud jsme si zvykli kofein konzumovat pravidelně, naše tělo si velmi rychle tvoří závislost. To neznamená nic jiného, než že ho k dosažení stejných výsledků potřebujeme stále víc. Dobrou zprávu je, že se této závislosti umíme zbavit a vlastně to netrvá ani tak dlouho. Po tom, co kofein přestanete užívat, stačí našemu tělu asi pět dní, aby se závislosti zbavilo. Jako u kterékoli jiné závislosti v tuto dobu budeme pociťovat abstinenční příznaky. Mezi ty patří například bolest hlavy, větší podrážděnost, špatné soustředění a někdy také bolest břicha, konkrétněji žaludku.

Jak rychle se nám kofein dostane do těla?

Je to samozřejmě individuální, záleží na jeho dávce, na naší váze, věku atd. Ale obecně se tak stane zhruba po půl hodině až hodině od jeho požití, to se objeví v naší krvi, jež ho bezpečně dostane dál. Roznese nám ho do tkání. Další část je o tom, za jakou dobu ho naše tělo umí vyloučit. Opět je to jak jinak, než velmi individuální. Roli hraje náš zdravotní stav, jak dobře nám fungují játra, zda jsme ovlivněni nějaký léky, které užíváme atd. Obecně platí, že polovina požitého kofeinu se z nás, a to formou moči, dostane za čtyři hodiny.

Kofein je součástí našeho běžného života, najdeme jej v kávě, čaji, dalších povzbuzujících nápojích, ale také v čokoládě. Pravidelný a vysoký přísun kofeinu nám místo pomoci může přivodit nespavost i únavu. Aktuálně však nebylo prokázáno, že by samotný kofein stál za vznikem vážných chorob. K předávkování kofeinem, které by vedlo ke smrti, by člověk musel vypít asi sto porcí velmi silné kávy.

Pokud potřebujete zvýšit Vaši aktivitu, například v souvislosti s Vaší profesí, určitě Vám neublíží dát si denně pár šálků kávy. Nicméně v klidových situacích, kdy kofein nepotřebujeme k běžnému fungování, je dobré nechat od něj tělo odpočinou, případně si vychutnat jeden šálek skutečně dobré kávy nikoli kvůli zvýšené aktivitě, ale právě pro tu chvilku uvolnění, kterou nám tento rituál mnohdy přináší.

Nevíte si rady s jídelníčkem? Vyřešíme ho za Vás! Chci jídelníček

jídelníček na míru

Zobrazit další / všechny články