Vliv alkoholu na sportovní výkon

Vliv alkoholu na sportovní výkon

Podle informací, které jsou o alkoholu aktuálně známé, nemá tato látka pozitivní vliv na fyzickou výkonnost. Podle lékařů ani není možné, aby zvyšoval sportovní výkon a to díky jeho vedlejším účinkům. To, co alkohol dokáže je, že stimuluje nervovou soustavu, což vlastně znamená, že má tlumící účinky. Požitím alkoholu dojde k tomu, že se srdeční sval začíná stahovat a snižuje se činnost jater spojená se syntetizací glukózy. To nám jednoduše říká, že alkohol sportovní výkon snižuje. Dalším nepříjemným vedlejším účinkem je jeho močopudnost, což je zvláště v oblasti sportu nežádoucí. Pokud někdy bylo požití alkoholu vyhodnoceno jako příznivé v oblasti sportu, a to samotnými sportovci, pak zároveň ti samí sportovci uznali, že účinky alkoholu se nedostavily opakovaně a byli velmi krátkodobé. S největší pravděpodobností šlo tedy o pocit, který byl vyvolán psychologickým efektem. Sportovci mohli na malou chvíli po požití alkoholu pocítit více sebedůvěry, to je ale asi tak všechno.

Účinky alkoholu na náš organismus

Pokud si dá sportovec po výkonu pivo, které sice obsahuje některé vitamíny a minerály, může mít pocit, že pro sebe vlastně udělal dobrou věc. Co však o alkoholu víme, je také to, že alkohol po fyzické zátěži ztěžuje obnovu glykogenu, o který tělo vlivem fyzické zátěže přišlo. To opět zjednodušeně řečeno znamená, že alkohol regeneraci neurychluje, ba přesně naopak zpomaluje. Pokud se ještě vrátíme k jeho močopudným účinkům, pak je dobré zvážit, zda skutečně stojí za to pitím alkoholu pocítit krátkodobý pocit úlevy, když následně vyčůráme víc tekutin, než jsme vypili a to včetně dalších nápojů, které pijeme právě proto, abychom do těla dostali přínosné ionty. Dalším účinkem alkoholu na náš organismus je rozšíření cév, větší prokrvení a narušení termoregulace těla. Což zvláště při sportu není účinek, který bychom ocenili. Tělo se více potí a je o to více dehydratováno.

Alkohol kvalitnímu sportu nepomáhá

Když si tedy shrneme všechny negativní účinky alkoholu na sportovní výkon, mělo by nám být mnohem jasnější, že sportovní výkonnost zcela objektivně snižuje. A ani co se týká regenerace po sportovním výkonu, nepřináší našemu organismu žádný užitek. Tělo je jeho prostřednictvím intoxikováno a náš organismus se snaží alkohol co nejrychleji odbourat, což ho stojí velmi mnoho sil, které poté chybí na efektivní regeneraci. Alkohol je také sám o sobě velmi kalorický, řadí se hned na druhé místo po tuku. A v neposlední řadě je také prokázáno, že vliv alkoholu na spánek je opět negativní. A pokud se tělo potřebuje co nejrychleji zotavit, pak je kvalitní spánek zcela nezbytný.

 

Nevíte si rady se správným stravováním?

Chci jídelníček

Zobrazit další / všechny články