Výživa v těhotenství

Výživa v těhotenství

Správná výživa je samozřejmě podstatná kdykoli. Zejména v těhotenství by však ženy neměly toto téma podceňovat. Zdravá výživa je samozřejmě velmi důležitá pro zdravý vývoj plodu, ale také pro zdraví budoucí matky. Jestliže si správné stravovací návyky chcete vytvářet až při samotném těhotenství, pak jste téma výživy podcenily. Pokud se chystáte k velmi významným změnám v této oblasti, pak si zjistěte co nejvíce informací, abyste sobě a svému dítěti spíše neublížila.

V první řadě je dobré uvědomit si, že i v období těhotenství je nutné hlídat, co jíte. Je chybou sníst cokoli na co máte zrovna chuť a přejídat se. Mnoho žen správně předpokládá, že si v období těhotenství tělo o spoustu věcí tzv. řekne samo. To může být do jisté míry pravda, ale určitě není prospěšné sníst takřka cokoli na, co se podíváte, protože na to máte zrovna chuť. Jsou ženy, které v těhotenství přiberou třicet i více kilogramů, a to rozhodně není prospěšné ani dítěti ani jim. Obezita, která při těhotenství často zcela zbytečně vzniká, je velmi často problémem, kterého se už po porodu nezbaví, nebo to půjde jen opravdu velmi těžko. Optimální přírůstek váhy je u nastávající matky maximálně do patnácti kilo. Vše co je navíc, je zbytečné a bylo to způsobeno nesprávnou výživou v těhotenství.

Správná výživa by měla obsahovat kyselinu listovou, která velmi významně přispívá k prevenci možných vývojových vad. Rozštěpy páteře vznikají, pokud jí má žena v organismu zásadní nedostatek. DNA, krvetvorba i prevenci nervových onemocnění, to jsou další vady, které mohou být způsobeny nedostatkem kyseliny listové. Z rostlinných zdrojů ji obsahují celozrnné obilniny, špenát, brokolice, luštěniny, polníček, brambory, olivový olej, ale také ořechy. Je velmi důležité, konzumovat zmíněné potraviny v jejich čerstvé podobě. Živočišná strava nabízí kyselinu listovou v kuřecím mase, rybách, játrech i másle.

Tím samozřejmě výživa v těhotenství nekončí. Velmi užitečné jsou také omega-3 mastné kyseliny, které důležitou měrou podporují správný vývoj mozku u plodu. Velké množství je v sardinkách. Zinek je dalším na řadě. Imunita by bez zinku nefungovala. Zinek najdeme v játrech, celozrnných obilninách, kuřatech i tvrdých sýrech. Skvělé jsou pro doplnění zinku ve výživě dýňová semínka.

Zdrojem neméně potřebného vápníku je samozřejmě mléko. Víte ale, že kysané mléčné výrobky, olivový olej, ale také sardinky, ho obsahují ještě více?

Čemu je dobré se naopak v těhotenství vyhnout, jsou ty potraviny, které způsobují nadýmání, vše co obsahuje karcinogenní látky, masové konzervy, a veškeré potraviny, které obsahují konzervanty a umělá barviva. Kávu, ale i bylinné čaje je nutné pít s mírou.

Samotné těhotenství není nemoc, ale je nutné, aby byla výživa při jeho průběhu co nejoptimálnější. Pro tělo je i bezproblémové těhotenství zátěží a je potřebné mu dopřát to, co mu prospěje.

 

Nevíte si rady se správným stravováním?

Chci jídelníček

Zobrazit další / všechny články