Nepodceňujte pitný režim

Nepodceňujte pitný režim

O pitném režimu bylo napsáno už mnoho informací. I přesto má stále spousta lidí problém ho dodržovat. Často si uvědomíme, že jsme přes den málo pili až v okamžiku, kdy nás začne bolet hlava, máme rozpraskané rty, přestává nám to myslet, cítíme se unavení. Naše tělo tvoří voda z více než osmdesáti procent, pokud ji pravidelně nedoplňujeme, ubližujeme tím sami sobě. Každý den naše tělo ztrácí velké množství tekutin. Jedná se asi o 2,5 litrů tekutin denně. Je tedy maximálně nutné je tělu také zpátky dodat. Mezi příjmem a výdejem tekutin musí být rovnováha.

Pokud již pocítíte žízeň, znamená to, že jste pitný režim podcenili. Napít bychom se totiž vždy měli ještě dříve, než žízeň dostaneme. Denně bychom měli vypít dva až tři litry tekutin. Samozřejmě hraje roli také to, jaké potraviny konzumujeme a jestli je zrovna zima, nebo jsou vedra. Naše tělo potřebuje tekutiny přijímat průběžně, během celého dne. Naprosto zásadní chybou je přes den pít tekutin málo a večer se to snažit dohnat. Naše ledviny bychom tímto zbytečně zatěžovali. Pít mnoho sladkých nápojů, nebo nápoje s vysokým obsahem minerálů také není vhodné.

Jestliže se chcete velmi jednoduše přesvědčit, zda je Váš pitný režim správný, pak to udělejte následně. Podívejte se, jakou barvu má Vaše moč. Pokud je tmavá, znamená to, že Vaše tělo nemá potřebný dostatek tekutin.

Pokud pít zapomínáte, pomozte si například tím, že si po bytě rozmístíte skleničky s nápoji, nebo si dáte na stůl lahev s pitím. Snažte se mít pití co nejvíce na očích. Hlídejte si množství, které za den vypijete. Čím více vypijete kávy, která tělo dehydruje, tím více také vypijte tekutin. Samozřejmě, že ani alkohol nenahrazuje našemu organismu potřebné tekutiny. Zároveň se snažte o rovnováhu v pitném režimu, násilnou formou se do pití nenuťte. Dávky tekutin zvyšujte postupně, tak aby pro Vás jejich přijímání nebylo obtížné. Nejde o to, si tento návyk znechutit, ale přijmout ho jako normální, zažitou věc, jako součást Vašeho životního stylu. Nezapomeňte, že moč z těla odvádí škodlivé látky a také tuky. Je tedy nejen nezbytností, ale je našemu tělu prospěšná.

 

Nevíte si rady se správným stravováním?

Chci jídelníček

Zobrazit další / všechny články